Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
678 postów 19 komentarzy

Neon24-Wiadomości

Neon24-Wiadomości - Wiadomości z Kraju i ze Świata

PiS udaje, że reprezentuje elektorat katolicki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

- Z profesor ANNĄ RAŹNY, kierownikiem Katedry Rosyjskiej Kultury Nowożytnej w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozmawia Jan Bodakowski.

J.Bodakowski: Prawo i Sprawiedliwość jest partią reprezentującą elektorat katolicki, czy partią cynicznie pasożytującą na elektoracie katolickim? Jak bardzo różnią się realne działania od deklaracji partii Jarosława Kaczyńskiego?

RAŹNY: PiS udaje, że reprezentuje elektorat katolicki, manifestując swoją obecność na uroczystościach kościelnych, odwołując się do religijnych symboli czy wreszcie występując w katolickich mediach. Jego przedstawiciele wypowiadają się często jako jedyni politycy w katolickich dziennikach i tygodnikach, co sprawia, że nabierają one charakteru biuletynów tej partii. Jednakże w sprawach fundamentalnych dla katolicyzmu i jego wyznawców PiS nie uczyniło niczego, co potwierdzałoby działanie na ich rzecz. Epokowe pod tym względem znaczenie ma postawa tej partii wobec ochrony dzieci nienarodzonych na gruncie ustawodawstwa polskiego i unijnego, zgoda na ateistyczny i zarazem antychrześcijański traktat lizboński, milczenie na forum krajowym i unijnym w sprawie zagłady chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w krajach islamu, brak oficjalnego stanowiska w sprawie gender, sprzeczne z etyką chrześcijańską poparcie dla Euromajdanu, współtworzonego z nacjonalistycznym partiami – Swobodą i Prawym Sektorem – które nie odcięły się od nazizmu ukraińskiego Bandery-OUN-UPA i nie potępiły dokonanego przez te siły ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Na ile zaślepienie wyborców PiS jest wynikiem technik manipulacyjnych PiS, a na ile przejawem demoralizacji katolików, którzy zadowalają się tylko frazesami?

Wyborcy PiS, podobnie jak reszta Polaków, są poddawani różnym odmianom manipulacji. Tymi wyborcami manipulują jednak nade wszystko ludzie PiS – politycy i ich środowiska. Jest to przeważnie szara manipulacja, która miesza autentyczne fakty z ich jednostronną interpretacją, prawdę z mistyfikacją (smoleńską), ideały prawicy z ideałami lewicy.

W szarej manipulacji PiS selekcjonuje się ważne dla Polski informacje z punktu widzenia interesów tej partii i jej protektorów. Selekcja obejmuje nie tylko bieżącą politykę Polski, ale również politykę historyczną. Jest to przede wszystkim polityka przemilczania tego wszystkiego w przeszłości Polski XX wieku, co było i jest niezgodne z doktryną Giedroycia. W pisowskiej narracji historycznej i odpowiadającej jej polityce historycznej mamy więc jedną zbrodnię ludobójstwa, która powinna zostać osądzona – Katyń.

Ludobójstwo dokonane na Polakach przez nazistów ukraińskich w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej nie wymaga ani potępienia, ani nawet wyjaśnienia. PiS nie jest zdolne do współpracy z polskimi środowiskami narodowymi, ale podejmuje ją w ramach Euromajdanu z radykalnymi nacjonalistami ukraińskimi – spadkobiercami duchowymi i politycznymi Bandery.

Gdy partia Jarosława Kaczyńskiego doszła do pełni władzy w 2005 roku, koalicję z LPR – podobnie jak z Samoobroną – potraktowała jako przejściowy przymus dziejowy, z którego uwolniła się (m.in. dzięki prowokacjom służb), wnioskując w 2007 roku – skutecznie – o rozwiązanie parlamentu i przedterminowe wybory. Wykluczenie otwarcia na polskie partie narodowo-konserwatywne przy jednoczesnej współpracy z ukraińskimi partiami nacjonalistycznymi to już nie jest nawet moralność selektywna, ale brak moralności. Te ukraińskie partie, nade wszystko Swoboda i Prawy Sektor, otrzymały od PiS – w tym przypadku także od PO i SLD – jasny przekaz, że ludobójstwo dokonane na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej nie tylko nie zostanie potępione i rozliczone, ale kontynuatorzy jego ideologii będą traktowani w Polsce jako partnerzy polityczni nawet wówczas, gdy będą głosić hasła poszerzenia Ukrainy o polskie powiaty.

Dostali sygnał, że w razie zagrożenia Polska może ich przyjąć, bo już teraz bojówkarze-terroryści postbanderowscy są leczeni w naszych szpitalach. Niestety, katolicki elektorat PiS jest ślepy i nie widzi jego fałszywej, selektywnej moralności, sprzecznej z etyką chrześcijańską. Taka postawa wyborców jest efektem gigantycznej manipulacji PiS, dokonywanej poprzez wykorzystanie symboli religijnych i katolickich mediów oraz instrumentalizację wartości chrześcijańskich.

Jest także wynikiem tych zmian posoborowych, które doprowadziły w Kościele do spłycenia religijności katolików i ukierunkowały ich na tzw. atrakcyjność życia religijnego oraz fałszywie pojęty dialog z innymi religiami – taki, w którym katolik traci swą tożsamość religijną.

Jan Bodakowski

KOMENTARZE

 • @
  Znowu tekst potwierdzający moje sugestie z maja; należy ściągnąć wojsko z Afganistanu i obsadzić południowo - wschodnią granicę, aby nie dopuścić do infiltracji banderowców na teren Polski po krachu Ukrainy.
  Niech idą na Zachód - to stworzy problemy na rynku pracy tam, a może spowodować wymuszenie zmiany organizacyjnej u nas, gdyż trzeba bedzie zatrudnić potencjalnych emigrantów. Albo "uliczne" naciski na rząd.

  Jak będą działały władze?
  Od tego zależy ich byt, bo te uliczne naciski nie muszą być delikatne.
 • ---GDYBY kościół miał w sobie chociaż 1 % patriotyzmu polskiego
  --DWA DNI !! wystarczyłyby - aby Naród dowiedział się prawdy !! jednak Polacy ZWŁASZCZA te baranki boże - przeznaczeni są na krwawe ofiary !.

  ---------istnieje gdzieś na świecie 2 taka mapa ?? niewolników ??? ------

  http://colaska.pl/#!prettyPhoto/1/
 • Należałoby sie pod tym tekstem podpisać...
  obiema rękami.
  PIS jest o wiele groźniejszy o innych komunistów, bo jest dobrze zakamuflowany i ma poparcie Mediów Toruńskich.
 • Bardzo trafna diagnoza
  PiS to niestety najbardziej cyniczna partia w Polsce. Reprezentując interesy środowisk żydowskich w USA najgłośniej krzyczy "łapaj żyda". Patriotyzm jest jednym z hasełek wyborczych. Wystarczy popatrzeć na korelację wizyt L.Kaczyńskiego w Katyniu z datami wyborów. Również Katolickość to hasło wyborcze. Wynika ona z podziału elektoratu między PO i PiS. Jedni skupiają się na elektoracie liberalnym, drudzy na katolicko-patriotycznym i takie hasła głoszą, podczas gdy program PiS, ten głoszony jest programem typowo lewicowo - populistycznym. Silne związki, rząd winien zapewnić pracę, wysokie wydatki kraju na cele socjalne. Wszystkim się należy.
 • @Zawisza Niebieski 14:44:34
  "Jedni skupiają się na elektoracie liberalnym, drudzy na katolicko-patriotycznym i takie hasła głoszą, podczas gdy program PiS, ten głoszony jest programem typowo lewicowo - populistycznym. Silne związki, rząd winien zapewnić pracę, wysokie wydatki kraju na cele socjalne. Wszystkim się należy."

  Należy dodawać, że PiS nigdy tego programu nawet nie próbował realizować, wszyscy realizują program zniszczenia Polski (spór o socjal jest po to aby czymś zająć uwagę publiki). Kaczyński przy okrągłym stole mocno naciskał na rozwiązania osłabiające związki zawodowe.
 • @vortex 15:52:26
  Zgadzam się z Tobą z wyjątkiem jednego. Nie wiem jaka była działalność Kaczyńskiego przy okrągłym stole, mój błąd, ale nie można być alfą i omegą. Warto pamiętać jednak jak za swojego rządu obchodził się z pielęgniarkami. Dziś absolutnie popiera wszelkie żądania związkowe, podczas gdy zawsze należy szukać złotego środka, najlepszych rozwiązań, które nigdy nie są spełnieniem postulatów tylko jednej ze stron.
  Mam mocne wrażenie poparte wieloma dowodami, że Kaczyński robi wszystko, by rządowi się nie udało, bez względu na to, czy rząd działa na korzyść czy przeciw Polsce. Nie przypominam sobie, by kiedykolwiek Kaczyński coś pozytywnego o rządzie powiedział.
 • PIS NIE UDAJE KATOLIKÓW!!!
  PIS NIE UDAJE KATOLIKÓW BO PIS NAWET NIE MA POJĘCIA O CO W KATOLICYZMIE CHODZI!!!

  To po prostu sekta, które bywa konsumentem świętych obrzędów w Kościele katolickim.

  DLATEGO WIĘKSZOŚĆ Z NICH BĘDZIE SIĘ SMOLIĆ W KOTŁACH PIEKIELNYCH ZA LEKCEWAŻENIE CHRYSTUSA!!!!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031